İddia: İBB’nin Mevlüt Uysal döneminde, 200 AKP’liye KİPTAŞ’tan ucuz ev verildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin AKP’li Mevlüt Uysal döneminde kendi yandaşlarına ucuz ev dağıttığı iddia edildi. “Yeliz” olarak tanınan Ahmet Hamdi Çamlı, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın eşi, Gençlik Bakanı Osman Aşkın Bak’ın kızı ile Ankara Valisi Şahin’in de aralarında yer aldığı yaklaşık 200 isme indirim yapılarak ev satıldığı öne sürüldü. 

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre, Kadir Topbaş’ın istifasının ardından İBB Başkanlığı koltuğunda oturtulan AKP’li Mevlüt Uysalın döneminde, KİPTAŞ 5. Levent projesinin Güzeltepe etabında dikkati çeken işlemlere imza atıldığı iddia edildi. Dönemin KİPTAŞ yönetim kurulu tarafından, gayrimenkul satışını olumsuz etkileyen bir süreç yaşanmamasına rağmen “kampanya” adı altında indirimler ile bazı satışlar yapıldı. Bu şekilde yaklaşık 200 üst düzey bürokrat, iş insanı ile KİPTAŞ yöneticisine ucuza daire satıldı.

AKP döneminde İBB iştiraki KİPTAŞ’tan “ucuza” ev alan ve BirGün’ün iddia ettiği isimler şöyle:

• Kamuoyunda “Yeliz” olarak bilinen, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski şoförü de olan 26’ncı ve 27’nci dönem AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı üç daire birden aldı. Çamlı üç dairesini de liste satış fiyatından yaklaşık yüzde 22 oranında daha ucuza aldı.

• İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın eşi Hatice Nur Yerlikaya’ya yüzde 29 oranında indirimle daire verildi. Yerlikaya’nın daireyi peşin ödeme yaparak aldığı da bildirildi. Aralık 2018’de liste satış fiyatı 1 milyon 728 bin TL olan daire, Hatice Nur Yerlikaya’ya 1 milyon 227 bin TL’ye verildi.

• Ankara Valisi Vasip Şahin’e de yüzde 27,50 oranında indirimle ev satıldı. Parasını peşin ödeyen Şahin, 1 milyon 752 bin TL’lik daireyi 1 milyon 270 bin TL’ye aldı.

• 26 ve 27’nci dönem AKP İstanbul Milletvekili olan eski Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da “ucuz” ev kuyruğuna giren siyasetçiler arasında yer aldı. Sayan Kaya’ya da 31 Mart 2019 seçimlerine sadece üç ay kala, 28 Aralık 2018 tarihinde KİPTAŞ’tan ev satışı yapıldı. Sayan Kaya, 2 milyon 303 bin TL değerindeki evi 1 milyon 766 bin TL’ye aldı.

• Gençlik ve Spor Bakanı AKP’li Osman Aşkın Bak’ın kızı Aybüke Eda Aşkın Bak’ın da 31 Mart 2019 seçimlerinden üç gün önce, 28 Mart 2019’da yüzde 24,64 indirimle ev aldığı öğrenildi. Bak, 1 milyon 711 bin TL değerindeki eve 1 milyon 289 bin TL ödeme yaptı.

• Eski AKP Milletvekili olan ve Acun Ilıcalı’nın amcası olduğu da bilinen Mustafa Ilıcalı da iki ev birden aldı. Ilıcalı’ya, 1 milyon 154 bin TL satış fiyatı olan daireler 881 bin TL’ye satıldı.

KİPTAŞ Genel Müdürlüğü’nden ayrıldıktan sonra Emlak Konut Genel Müdürlüğü’ne getirilen Cengiz Erdem’in eşi Arzu Erdem de ev aldı. Cengiz Erdem Genel Müdür Yardımcılığı koltuğunda otururken gerçekleşen satış sırasında en büyük indirim Arzu Erdem için yapıldı. Erdem, yüzde 32,44’lük indirimle 1 milyon 752 bin TL’lik daireyi 1 milyon 184 bin TL’ye aldı. Dairenin parasının peşin ödendiği bildirildi.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir